Jak vzniká naše sklo

Jak naše výrobky vznikají?

Navrhne se tvar skla, který se po zvážení nechá podle své povahy ručně vyfoukat u sklářské hutě. Sklo se fouká jak z olovnatého tak ze sodného křišťálu. Následuje jeho zušlechtění, a to různými způsoby. Ruční malbou, brusem, rytím atd. Malbou se zušlechťuje jak matováním, zlacením, platinováním, tak i plastickými ornamenty, květinovými motivy, reliéfem apod. Hodně se využívá efektu lesku smaltem.

Obrázek 1

Barvy pro zdobení se používají německé, a tyto se skládají z jemně rozemletého barevného skla, které se spojí s balzámem z kanadských borovic. Po nanesení na sklo se vypalují na 600 °C , což zapříčiní splynutí s povrchem skla v jeden celek, a balzám se beze stopy ztratí.Obrázek 3 Zabarvení skla způsobují kysličníky kovů. Zlato a platina používané při tomto zdobení je čisté 99,8% zlato. Jedná se o ryzí zlato rozpuštěné v Lučavce královské, následně nanesené na sklo a vypálené. Toto zlato musí být bezprostředně čisté. Jakákoliv přimíšenina cizího kovu by měla za následek jeho zčernání při výpalu. Při exklusivních sériích se používá zlato v mnoha silnějších nánosech, a hlavně zlato připomínající patinu historických zámkových kolekcí.

Obrázek 2

Každá barva, zlato, platina, má svou vypalovací teplotu, a proto se pálí zvlášť. Doba jednoho pálení je okolo 12 hodin. Proto se barvy nanášejí postupně od nejvyšších vypalovacích teplot po nejnižší. Těmito výpaly se zabrání nejen opotřebování zdobení, ale sklo se stane mnohem méně náchylné na rozbití nebo ubití. Je to způsobeno tím, že se zahříváním a chlazením stane sklo odolným.

Obrázek 4

Obrázek 6Jako základní barva se nanáší buď zlato, listr nebo matová. K přesnému okonturování se používá tzv. výzvědný lak, který se po nanesení barvy stáhne. Květinové motivy se modelují v 3 vrstvách a podobně se nanáší i reliéf.

Dalším prvkem zdobení je rytí skla. To se používá jako podklad pod zlato, a tím vzniká reliéf na horním okraji výrobku. Na exklusivních sériích se zlato na sebe nanáší 2 - 3x, a poté se leští achátovými kolíčky.

Další používaná technologie v naší firmě je broušení skla pomocí širokých hladkých ploch zvaných hrany, a jemného kára. Zmíněné hrany jsou ručně vybroušené, a to odebráním velkého množství skla z výrobku, a ručně velmi složitě vyleštěné. V dosud používaných technologiích se sklo pouze vybrousilo nahrubo a zbytek se chemicky vyleštil, čímž se však veškeré ostré hrany zaoblily.

Obrázek 7

Tady uvidíte koncové výrobky, které se prodávají v naší vzorkové prodejně.

Nové broušené kolekce typu Mefisto, Mozart, Maharadža a Lady wamp patří ke špičce v nápojovém skle. Hodí se jako doplněk k drahému porcelánu a používají se na státních zastupitelstvích, bankách atd.

Naše firma tyto výrobky exportuje do celého světa. Mezi naše klienty patří bohatí arabští šejkové, Američané, ale i Japonci s Tchajwanci a Rusové.

Zpět do obchodu